سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک

اندر مصایب رژیم گرفتن جدید

یکشنبه 94/11/25 6:44 عصر| | نظر

اندر مصایب رژیم گرفتن  جدید

 

اندر مصایب رژیم گرفتنرژیم‌های لاغری به ویژه طی سال‌های اخیر روند روبه‌رشدی داشته و برخی با مراجعه به پزشکان متخصص و عده‌ای نیز با جستجو در سایت‌های مختلف، یک رژیم را انتخاب می‌کنند تا از شر اضافه وزن و چاقی خلاص شوند. اما خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که یک رژیم غذایی را شروع می‌کنیم، اما در نیمه راه آن را رها می‌کنیم و باز روز از نو، روزی از نو. یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد قادر به ادامه رژیم نشوند، گرسنگی است که در خلال رعایت رژیم به سراغ افراد می‌آید.
 
در فرآیند گرسنگی، معمولا هورمون‌های مختلفی مانند لپتین، گرلین و دیگر هورمون‌ها دخالت می‌کنند تا میزان غذایی را که فرد باید بخورد، براساس وزن بدن او تنظیم کنند و در نتیجه این هورمون‌ها به مغز سیگنال‌هایی ارسال می‌کنند که فرآیندهایی را در پی دارد که گرسنگی جزئی از آن است. ولی با رعایت برخی نکات می‌توان بر این گرسنگی غلبه و رژیم غذایی را تا انتها رعایت کرد.
 
پروتئین بدون چربی بخورید

 
متخصصان تغذیه هنوز روی این موضوع مشکل دارند که کربوهیدرات‌ها زودتر و در کوتاه‌مدت گرسنگی را برطرف می‌کند یا چربی. اما پروتئین جایگزین بهتری برای این دو ماده به شمار می‌رود زیرا پروتئین سریع‌تر عمل می‌کند و گرسنگی را در کوتاه‌مدت برطرف می‌کند، در حالی که در مقایسه با کربوهیدرات و چربی‌ها مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا فرد احساس گرسنگی کند.
 
منابع غنی از پروتئین ماهی، جوجه بدون پوست و حتی گوشت قرمز است که کالری بالایی داشته و مانع از گرسنگی زودرس می‌شود.
 
میوه بخورید

 
یکی از جنبه‌های گرسنگی به وضعیت «گلیکوژن» کبد بستگی دارد و وقتی این منبع خالی شود، سیگنالی به مغز مخابره می‌شود که گرسنگی را تشدید می‌کند. با تکمیل مجدد ذخیره گلیکوژن کبد، فرد بیشتر احساس سیری می‌کند.

فروکتوز، به عنوان قند موجود در میوه، نقش مؤثری در تکمیل ذخیره گلیکوژم کبد دارد، بنابراین، افرادی که در رژیم لاغری خود مقدار متعادلی میوه مصرف می‌کنند، کمتر احساس گرسنگی می‌کنند.
 
فیبر بیشتر

 
فیبر به دو شکل به کمتر گرسنه شدن کمک می‌کند. با خوردن فیبرها، معده متسع می‌شود و مغز تصور می‌کند معده پر شده و پیغام سیری به مغز ارسال می‌شود. غذاهای حاوی فیبر و حجم بالا که کالری کمی جذب بدن می‌کنند، باعث موفق‌تر شدن رژیم غذایی می‌شود.

همچنین فیبرها خالی شدن معده را از مواد انباشته، آهسته می‌کنند. ماندن طولانی‌مدت غذا در داخل معده، باعث می‌شود فرد مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری کند. بنابراین از خوردن سبزیجات و غلات غفلت نکنید.
 
چربی‌های رژیمی

 
محققان بر این باورند که مصرف روغن‌ها و چربی‌های رژیمی و سالم، خالی شدن معده را به آهستگی انجام می‌دهد و باعث می‌شود فرد دیرتر احساس گرسنگی کند و آنها را بین وعده‌های غذایی سیر نگه می‌دارد.
 
رژیم لاغری منعطف

 
هرگز به دنبال رژیم‌های لاغری سرسختانه و غیرمنعطف نباشید. رژیم‌هایی که در آن، خوردن یک ماده غذایی به طور کامل برای فرد منع شده، بیش از آن‌که بتواند موفق عمل کند، به مرور با شکست مواجه می‌شود زیرا فرد با تصور این‌که نمی‌تواند تا آخر از این ماده غذایی استفاده کند، به مرور انگیزه ادامه رژیم را از دست می‌دهد.

به‌خاطر داشته باشید که رژیم‌هایی را انتخاب کنید که در آن بتوان برخی مواد غذایی را با انواع دیگر جابه‌جا کرد. در واقع، افرادی که تحت رژیم‌های لاغری هستند گاهی باید خارج از رژیم رفتار کرده و غذاهایی خارج از دستور مصرف کنند.
 
تحمل کنید یا چاق بمانید

 
در لاغر شدن یک قانون وجود دارد با این مضمون که: اگر می‌خواهی لاغر شوی، باید کمتر از آن مقدار کالری که می‌سوزانی، دریافت کنی که این خود باعث می‌شود گاهی گرسنه شوید. برخی ادعا می‌کنند که در ابتدای شروع رژیم، خیلی احساس گرسنگی آنها را اذیت نمی‌کند ولی به مرور، این حس آزاردهنده می‌شود و باعث دلزدگی افراد از ادامه رژیم می‌شود.

اگر می‌خواهید موفق باشید، باید برای خود اولویت‌بندی کنید؛ کم شدن وزن و لاغر شدن یا خوردن غذاهای مورد علاقه؟ پس تا حدی پذیرفتن فرآیند گرسنگی در طول رژیم غذایی، به این معناست که چاقی بدن در حال کم شدن است. شاید هیچ یک از این راهکارها نتواند به‌طور کامل احساس گرسنگی را از بین ببرد، ولی می‌تواند در شما احساس منفی گرسنگی و رها کردن رژیم را از بین ببرد.


چه شکلی بخوابیم؟ جدید

یکشنبه 94/11/25 6:43 عصر| | نظر

چه شکلی بخوابیم؟  جدید

وقتی به شکل خوابیدن افراد نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هر یک به گونه متفاوتی می‌خوابند؛ یکی به پشت، یکی به روی شکم، یکی به سمت راست و دیگری به سمت چپ و یکی هم کاملا جمع شده می‌خوابد.
 
همه اینها شاید به ظاهر خیلی ساده به نظر برسند و هیچ اهمیتی نداشته باشد که یک نفر به چه شکلی می‌خوابد، اما محققان به همین سادگی از کنار آن عبور نمی‌کنند. آنها معتقدند که انتخاب نحوه خوابیدن ما، به‌طور مستقیم روی نحوه سلامت ما تأثیر می‌گذارد و حتی می‌تواند باعث بهبود برخی بیماری‌ها شود و از بروز برخی دیگر از مشکلات جلوگیری کند.
 
خوابیدن به سمت چپ

 
چه شکلی بخوابیم؟افرادی که از سوزش مداوم معده رنج می‌برند معمولا معتقدند که با خوابیدن به سمت چپ، شدت این حالت در آنها کاهش می‌یابد به طوری که حدود 20 درصد انگلیسی‌ها اعلام کرده‌اند که وقتی به سمت چپ می‌خوابند کمتر دچار سوزش معده می‌شوند. علائم سوزش معده معمولا شب‌ها تشدید می‌شود. محققان تاکنون علت خاصی برای آن نیافته‌اند ولی بر این باورند که وقتی فرد به سمت چپ دراز می‌کشد، اندام‌های داخلی در یک راستا قرار می‌گیرند که همین حالت به طور قابل توجهی به کاهش ترشح اسید معده به داخل مری کمک می‌کند. اسید معده علت اصلی سوزش معده به شمار می‌رود.
 
اما از سوی دیگر، محققان ترکیه‌ای در مطالعات خود دریافته‌اند 40.9 درصد افرادی که به سمت چپ می‌خوابند همیشه از دیدن کابوس و خواب‌های آشفته شکایت دارند و این در حالی است که دیدن کابوس در افرادی که به سمت راست می‌خوابند تنها 14.6 درصد است.
 
به پشت خوابیدن

 
چه شکلی بخوابیم؟خوابیدن به پشت، با قرار دادن ستون مهره‌ در یک ردیف، باعث کاهش کمردرد می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که کمردرد دارند، بهتر است در حالتی به پشت بخوابند که یک بالشت هم به عنوان حمایت زیر سر و زانو قرار دهند تا به ردیف قرار گرفتن ستون مهره کمک کند و از این طریق، کمردرد را کاهش دهد.

از سوی دیگر، خوابیدن به پشت از جنبه زیبایی صورت نیز اهمیت دارد به طوری که با توجه به جاذبه‌ای که از سوی زمین به پوست صورت وارد می‌شود، مانع از ایجاد چین و چروک روی صورت می‌شود. با خوابیدن به روی شکم، صورت ساعت‌ها روی بالش قرار می‌گیرد و با توجه به تعریقی که روی ناحیه ایجاد می‌شود، منافذ پوست صورت را مسدود می‌کند.
 
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خوابیدن به پشت احتمال خروپف و بروز وقفه تنفسی در خواب را افزایش می‌دهد.
 
وقفه تنفسی به دنبال شل شدن ماهیچه‌های راه‌های هوایی ایجاد می‌شود که نتیجه آن، خروپف کردن با صدای بلند و قطع تنفس به مدت ده ثانیه یا بیشتر حین خواب است و می‌تواند مشکلاتی از جمله احساس خواب‌آلودگی تا بالا رفتن فشارخون، دیابت و افسردگی ایجاد کند. به پشت خوابیدن این حالت را تشدید می‌کند زیرا جاذبه، زبان را به پشت گلو می‌کشد و راه‌ هوایی باریک می‌شود. همچنین، این شکل خوابیدن ساییدگی دندان‌ها و به نوعی دندان قروچه را تشدید می‌کند.
 
مدل جنینی

 
چه شکلی بخوابیم؟خوابیدن به شکل جنینی به صورتی که پاها داخل شکم جمع شده باشد، می‌تواند استرس را کاهش دهد و به نوعی، افراد ناخودآگاه به خوابیدن به این شکل به دنبال آرامش دوران کودکی خود هستند. خمیده خوابیدن انعطاف لازم را به ستون مهره‌ها می‌دهد تا در صورت غلت زدن در طول شب، بدن راحت‌تر جابه‌جا شود.
 
البته خم شدن زیاد بدن به داخل شکم ممکن است تنفس را دشوار کند. متخصصان خواب بر این باورند افرادی که به شکل جنینی می‌خوابند، افراد وظیفه‌شناسی هستند و به‌طور ناخواسته از آرامش دوران کودکی کمک می‌گیرند تا استرس و نگرانی‌های شبانه را کاهش دهند. اغلب کسانی که شب‌ها را به این شکل می‌خوابند اعلام می‌کنند که صبح‌ها شاداب‌تر از رختخواب خارج می‌شوند و آمادگی بیشتری برای شروع روز جدید دارند.
 
اما از سوی دیگر، اگر از کمردرد رنج می‌برید، خوابیدن به شکل جنینی می‌تواند روی مفاصل ‌پایین جمجمه فشار وارد کرده و درد را تشدید کند. البته برای جلوگیری از بروز درد گردن و شانه‌ها، زیر سرتان بالشت بگذارید تا از گردن و ستون مهره‌ها حمایت کند و آنها را در یک راستا قرار دهد و بهترین حالت قرار گرفتن بالشت به‌گونه‌ای است که فاصله بین گوش و گردن را پر کند. سر باید در راستای ستون مهره و شانه‌ها قرار گیرد. اگر از کمردرد رنج می‌برید، قرار دادن یک بالشت بین زانوها هنگام خواب می‌تواند درد را کاهش دهد.
 
خوابیدن به شانه راست

 
چه شکلی بخوابیم؟این حالت خوابیدن، فشارخون بالا را کاهش می‌دهد و فضای بیشتری برای فعالیت قلب در داخل قفسه سینه باز می‌کند و از این طریق می‌تواند فشارخون را پایین بیاورد و ضربان قلب نیز کم می‌شود؛ هر دوی این موارد برای بیماران قلبی مفید است.

خوابیدن به سمت راست یا چپ همچنین پاکسازی مغز، طناب نخاعی و سیستم عصبی را بهبود می‌بخشد که از این طریق می‌تواند احتمال بروز آلزایمر و دیگر بیماری‌های عصبی را کاهش دهد.
 
برخی محققان نیوزیلندی معتقدند که خوابیدن به سمت راست برای زنان باردار احتمال تولد نوزادان مرده را افزایش می‌دهد.
 
به گفته آنها، محدود شدن جریان خونی که به جنین می‌رسد، یکی از دلایل آن به شمار می‌رود.
 
خوابیدن به روی شکم

 
چه شکلی بخوابیم؟افرادی که به شکم می‌خوابند بیشتر خواب‌های مهیج و عجیب و غریب می‌بینند ولی در این حالت، تنفس کمی دشوار است. محققان بر این باورند که خوابیدن به شکم به طوری که دست‌ها کنار بدن دراز باشند، اندام‌های داخلی را در بهترین حالت برای کمک به سیستم هاضمه بویژه بعد از صرف یک وعده سنگین، قرار می‌دهد.
 
با این اوصاف، این حالت خوابیدن، نامناسب‌ترین شکل از نقطه نظر ماهیچه‌ای اسکلتی بدن است به طوری که برای راحت نفس کشیدن بهتر است سر به یکی از جهات خم باشد.

از سوی دیگر، این مدل خوابیدن همچنین کشیدگی و گرفتگی ماهیچه‌ها و اعصاب گردن را به‌دنبال دارد که در نهایت به سردرد، سفتی ماهیچه گردن و گرفتگی شانه‌ها منجر شده و در برخی موارد، این درد تا بازوها کشیده می‌شود.


تا عید زیباتر شوید جدید

یکشنبه 94/11/25 6:42 عصر| | نظر

تا عید زیباتر شوید  جدید

 

تا عید زیبا شویدکم‌کم داریم به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خیلی‌هایمان دوست داریم که علاوه بر پاکسازی خانه و زندگی، یک پاکسازی اساسی هم روی پوست‌مان صورت دهیم تا در دید و بازدیدهای عید، شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسیم.

به چند راهکار ساده اما کاربردی برای افزایش شادابی پوست اشاره می‌کنیم که بد نیست حداقل 30 روز این روش‌ها را به کار ببندید.

شوینده مناسب پوست‌تان انتخاب کنید


اولین قدم برای حفظ سلامت و طراوت پوست، شستن روزانه صورت با شوینده مخصوص جنسِ پوست‌مان است. اگر پوست حساسی دارید، از شوینده‌های ملایم فاقد ترکیبات صابونی (soap free) استفاده کنید. اگر پوست‌تان خشک است، صورت خود را با صابون‌های حاوی مواد نرم‌کننده بشویید و اگر پوست چربی دارید، صابون‌های آنتی‌باکتریال فاقد مواد کِرمی را انتخاب کنید.

اگر پوست‌تان دارای ناحیه تی‌زون (T-zone) است، یعنی پیشانی و بینی و چانه‌تان چرب و بقیه صورت‌تان خشک است هم استفاده از شوینده‌های فاقد ترکیبات صابونی می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد. حواس‌تان باشد که در صورت تمیز کردن پوست با دستمال‌های مخصوص پاک کردن آرایش، حتما پس از اتمام کار، صورت خود را با آب ولرم هم بشویید تا بقایای ترکیبات موجود در دستمال از روی صورت‌تان پاک شود.

برای اطمینان از پاک شدن پوست از انواع آلودگی‌های محیطی یا بقایای محصولات آرایشی، حتما حداقل 20 ثانیه کف حاصل از شوینده را روی تمام سطح پوست صورت خود ماساژ دهید.
 
با آرایش به رختخواب نروید


یکی از رایج‌ترین خطاهای پوستی که باعث ایجاد لک، آکنه‌ و جوش‌های زیرپوستی در صورت خانم‌ها می‌شود، خوابیدن با صورت آرایش‌کرده و نشسته است. باقی ماندن مواد آرایشی روی پوست که با آلاینده‌های محیطی هم ترکیب شده‌اند، باعث بسته شدن روزنه‌های تنفسی پوستی و افزایش احتمال ابتلا به جوش و لک روی صورت می‌شود. از این رو، بهتر است که تنها 5 دقیقه قبل از خواب را به پاکسازی پوست‌تان از انواع محصولات آرایشی اختصاص بدهید.
 
کِرم قبل از خواب را فراموش نکنید


قبل از خوابیدن و بعد از شستن پوست‌تان، مواد سطحی لازم برای حفظ شادابی و زیبایی پوست را به صورت، پاها و دستان خود برسانید. اگر پوست‌تان چرب است، آن را با کرم‌های مرطوب‌کننده بر پایه آب و فاقد چربی ماساژ دهید و اگر پوست خشکی دارید، آن را با کرم‌های نرم‌کننده حاوی مواد روغنی بپوشانید.

افراد مبتلا به پوست خشک و تمام افراد بالای 30 سال، استفاده از کرم دور چشم را فراموش نکنند. ضمن اینکه پوشاندن پوست حساس لب‌ها با یک لایه نازک از مرطوب‌کننده‌ها یا نرم‌کنندهای مخصوص لب هم می‌تواند برای پیشگیری از چروک شدن و ترک خوردن پوست لب‌ها بسیار موثر و مفید باشد.
 
ریزمغذی‌های مورد نیاز پوست را به بدنتان برسانید


هر چند که تمام ویتامین‌ها و املاح برای بدن ضروری هستند، اما بعضی از آنها می‌توانند در حفظ سلامت، زیبایی و شادابی پوست موثرتر باشند. اسیدهای چرب امگا3، ویتامین C، ویتامین E و روی، جزو همین ریزمغذی‌ها هستند. از این رو توصیه می‌شود که از امروز، حداقل 3 واحد (هر واحد برابر با 60 گرم) میوه و 2 واحد سبزی یا صیفی بخورید.

روزی 5 تا 10 عدد مغز خام را در برنامه غذایی خود داشته باشید و سعی کنید حداقل هفته‌ای 600 گرم گوشت انواع ماهی‌های چرب یا 7 تا 14 عدد گردو (روزی 1 تا 2 عدد) یا 7 تا 14 قاشق غذاخوری روغن زیتون (روزی 1 تا 2 قاشق غذاخوری) مصرف کنید.
 
آب کافی بنوشید


کم‌آب شدن بدن، یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی و چروکیدگی پوست است. زمانی که ما آب کافی در طول روز می‌نوشیم، خون‌رسانی به تمام قسمت‌های بدن از جمله پوست صورت هم با سرعت و شدت مناسب‌تری صورت می‌گیرد و جلوی کدر و چروک شدن پوست‌مان هم گرفته می‌شود. برای اینکه بتوانید آب کافی در طول روز به بدن خود برسانید، بهتر است که در ساعات بیداری، هر 2 ساعت یکبار یک لیوان آب بنوشید.
 
دور تمام دخانیات را خط بکشید


اگر می‌خواهید پوست درخشانی داشته باشید، باید علاوه بر ترک سیگار و قلیان، در معرض دود آنها هم قرار نگیرید. ترکیبات سمی و سرطان‌زای موجود در سیگار و قلیان با کاهش اکسیژن‌رسانی به سطح پوست باعث کدر و چروک شدن پوست دست و صورت می‌شوند. اگر از همین امروز تصمیم به ترک سیگار و قلیان گرفتید، استفاد از کرم‌های مرطوب‌کننده و یک عدد سیب و پرتقال در روز برای بازسازی پوست خود را فراموش نکنید.
 
خواب کافی داشته باشید

یکی از رموز داشتن پوستی زیبا و شاداب، برخورداری از خواب کافی در طول شبانه‌روز است زیرا کم‌خوابی و پرخوابی، به سرعت تاثیر خود را روی پوست نشان می‌دهند. پرخوابی باعث پف کردن پوست پلک و گونه‌ها می‌شود و کم‌خوابی هم تیرگی و چروک زیر چشم را به دنبال دارد.
 
پوست اطراف چشم‌ها را نادیده نگیرید


اگر می‌خواهید جوان‌تر و جذاب‌تر به نظر برسید، پوست اطراف چشم‌ها را فراموش نکنید. یعنی علاوه بر کرم‌های دور چشم، روزی 2 مرتبه 2 حلقه خیار یا سیب‌زمینی خام روی چشم‌های بسته خود بگذارید تا جلوی پف کردن و تیره شدن پلک‌تان را بگیرید.
 
ورزش کنید


ورزش کردن باعث افزایش خون‌رسانی به پوست و شاداب‌تر شدن آن می‌شود. برای اینکه بتوانید طراوت و شادابی پوست خود را دوباره به دست بیاورید، حداقل روزی 20 دقیقه پیاده‌روی با سرعت متوسط انجام دهید.


8 خوراکی بی نظیر در بهبود کیفیت خواب جدید

یکشنبه 94/11/25 6:41 عصر| | نظر

8 خوراکی بی نظیر در بهبود کیفیت خواب  جدید

 

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: اگر از اختلالات خواب رنج می برید و در آرزوی یک شب خواب آرام هستید باید از این به بعد روی انواع مغزها و دانه ها حساب ویژه ای باز کنید!

 

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ خواب ارتباط مستقیمی با سلامت بدن دارد زیرا در بسیاری از عملکردهای بدن مؤثر است اما بسیاری از افراد چندان توجهی به این نکته ندارند.

 زمانی که فردی به خوبی نمی خوابد یا به دلایل مکرر از خواب بیدار می شود، عوارض جانبی این اختلالات به تدریج از لحاظ جسمی و روحی نمایان می گردد. از همین رو لازم است ساعات منظم خواب رعایت شده و با رعایت عادات صحیح کیفیت خواب بهبود یابد.

در این باره تغذیه نقش مهمی دارد و خوراکی هایی که ترشح ملاتونین را تحریک می کنند انتخاب عالی برای خواب مطلوب هستند و مانع از مشکلات رایج خواب می شوند. این هورمون بسیاری از ریتم های شبانه روز بدن که مسئول آمادگی برای انجام فعالیت های مختلف مانند خواب است را تنظیم می کند. مشکل اینجاست که با افزایش سن، ترشح طبیعی این هورمون به دلایلی از جمله استرس، پیری، تغذیه نادرست و ... کاهش می یابد. اما خوشبختانه بعضی از خوراکی ها می توانند در این زمینه تاثیر مثبتی داشته باشند که گنجاندن آنها در برنامه غذایی قطعا به خواب مطلوب کمک می کند.

آناناس

تریپتوفان موجود در آناناس به بدن کمک می کند تا مقدار بیشتری هورمون سروتونین ترشح کند که این ناقل عصبی مسئول انتقال پیام های عصبی به نورون هاست. گرچه این هورمون اساسا موجب احساس سرحالی و خوش اخلاقی می شود اما کاهش سطح آن اختلالاتی در ترشح ملاتونین و آرامش بدن ایجاد می کند.

به علاوه، آناناس حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرها و ترکیبات آنتی اکسیدانی است که فواید بسیاری برای سلامتی طی فرایند هضم و مقابله با رادیکال های آزاد دارد.

موز

موز یک آرام بخش طبیعی برای مغز است و به شل شدن عضلات پس از یک روز تلاش و فعالیت کمک می کند. مقدار بالای تریپتوفان آن نیز در ترشح ملاتونین و خواب مطلوب و نیروبخش مؤثر است.  می توان موز را به تنهایی یا همراه با  انواع آبمیوه ها در برنامه روزانه گنجاند.

جو دوسر

یکی از کامل ترین غلات را باید جو دوسر دانست که برای بهبود کیفیت خواب بسیار عالی است. گرچه شاید مصرف آن به تنهایی چندان هضم راحتی نداشته باشد اما به کنترل اضطراب کمک کرده و عملکرد سیستم عصبی برای احساس آرامش بدن در زمان خواب را تسهیل می کند. مصرف آن به عنوان صبحانه و همچنین شام سبک توصیه می شود.

مارچوبه

مارچوبه سرشار از اسید فولیک و ویتامین C است که برای جذب مناسب تریپتوفان ضروری خواهد بود. مصرف آن در شب مانع از تجمع چربی ها در بدن می شود و عملکرد سیستم گوارش را بهبود می بخشد.

خشکبار

گردو و دیگر میوه های خشک هم خانواده آن سرشار از ملاتونین هستند که مصرف آنها در شب به خواب مطلوب و راحت کمک می کند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز ریز مغذی های ضروری برای سلامت سیستم قلبی عروقی و دیگر عملکردهای مهم بدن هستند. البته مصرف این خوراکی ها باید در حد متعادل باشد زیرا کالری بالایی دارند.

پیاز

پیاز یکی از سالم ترین سبزیجات است که باید در برنامه غذایی باشد زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه ضروری است. پیاز خواص مدر و تصفیه کننده بدن را دارد که دفع مواد زائد را تسهیل کرده و از بروز بیماری های مختلف پیشگیری می کند. در صورت کم خوابی نیز توصیه می شود حتما مصرف گردد زیرا به حفظ آرامش بدن کمک خواهد کرد.

دانه ها

دانه های خشک و بعضی از میوه ها و سبزیجات منبع غنی ملاتونین و ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که با تسهیل روند استراحت به تقویت بدن کمک می کنند. بعضی از این دانه ها مانند دانه های کتان و کنجد اسیدهای چرب امگا 3 دارند که تاثیر ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد.

زنجبیل

ریشه زنجبیل در همه جای دنیا شناخته شده است زیرا یک داروی مسکن و ضد التهاب طبیعی است. مصرف دمنوش زنجبیل به تسکین دردها و علائم مرتبط با التهابات بدن کمک می کند. همچنین ادویه ای سرشار از ملاتونین است که در خواب راحت نیز مؤثر خواهد بود.


بهترین رژیم غذایی برای سلامت در کهنسالی جدید

یکشنبه 94/11/25 6:41 عصر| | نظر

بهترین رژیم غذایی برای سلامت در کهنسالی جدید

بهترین رژیم غذایی برای سلامت در کهنسالی

 آخرین اخبار

 • این دارو آلزایمر را متوقف می‌کند
 • خطر ابتلا به اضافه‌وزن در نوزاد بدلیل تغذیه ناسالم مادر

به گزارش ویرلن به نقل از آوای سلامت ؛بیماری های مرتبط با سن ناگریز هستند اما با داشتن سبک زندگی سالم به همراه یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی، می تواند از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرده و یا روند آنها را کندتر کند.

کلسترول بالا یکی از عوارض مرتبط با سن است که دستورالعملهای خاص غذایی برای افراد 45 سال به بالا و جهت جلوگیری از ابتلا به آن پیشنهاد شده است:

مصرف ماهی های چرب: ماهی های چرب مانند قزل آلا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به کاهش التهاب کمک می کنند و همچنین منجر به کاهش سرعت ایجاد پلاک در داخل رگ های خونی و افزایش نسبت چربی خوب به چربی بد می شوند. مصرف منظم این ماهی ها شانس ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و نارسایی قلبی را نیز کاهش می دهد. اگر شما در حال حاضر از بیماری های قلبی رنج می برید، توصیه این است که در هفته سه وعده از این ماهی ها مصرف کنید.

آووکادو: آووکادو نیز می تواند سطح کلسترول خون را کاهش داده و منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ناشی از مصرف چربی های ترانس شود.

چای سبز: منجر به کاهش وزن می شود و یک آنتی اکسیدان قوی حاوی پلی فنول است برای کاهش سطح کلسترول بد خون و افزایش سطح کلسترول خوب.

تخم چیا: سرشار از امگا 3 و فیبر است و مصرف منظم آن چربی های دور شکم و چربی دور کمر را کاهش می دهد.

بلغور جو: فیبر محلول در جو منج ربه کاهش سطح کلسترول بد خون می شود. مصرف روزانه یک فنجان بلغور جو به همراه گردو، یک قاشق غذاخوری تخم چیا و یک فنجان زغال اخته راه حل خوبی برای تضمین سلامت قلب است.

مواد مغذی مناسب برای افزایش سطح حافظه و سلامت مغز:

زغال اخته و توت فرنگی: مصرف رژیم غذایی سرشار از این دو خوراکی منجر به جلویگری از کاهش سطح حافظه و تمرکز می شود. این دو ماده خوشمزه سرشار از فولات و فیبر هستند و مصرف آنها همراه با ویتامین ب منجر به جلوگیری از زوال شناختی و زوال عقل می شود.

روغن زیتون: غنی از پلی فنول است که منجر به مبارزه با سرطان و حفظ سلامت قلب می شود ضمن این که روند پیر شدن مغز را نیز به تاخیر می اندازد.

بادمجان: حاوی اسید کلروژنیک است که منجر به مهار رادیکال های آزاد م یشود و یک آنتی اکسیدان قوی به نام آنتوسیانین دارد که منجر به تقویت حافظه کوتاه مدت می شود.

گردو: بهترین منبع چربی های اشباع نشده و حاوی امگا 3 فراوان است که منجر به جلوگیری از خطر ابتلا به آلزایمر می شود.

مواد غذایی موثر برای کنترل دیابت:

لوبیا: کسانی که هر روز به مدت 3 ماه یک فنجان لوبیا مصرف می کنند، سطح قند خون پایین تری نسبت به کسانی دارند که از دیگر منابع فیبر استفاده می کنند. مصرف بالای لوبیا خطر ابتلا به دیابت را 38 درصد کاهش می دهد.

گیلاس: حاوی آنتوسیانین ها، یک نوع آنتی اکسیدان است که سطح قند خون را در افراد دیابتی کنترل می کند. آنتوسیانین تولید انسولین را به میزان 50 درصد کاهش می دهد.

تخم مرغ: این ماده غذایی برای جلوگیری از نوسانات بزرگ در سطح گلوکز و انسولین موثر است.

سبوس گندم فرآوری نشده: برای کسانی که به دنبال از دست دادن وزن هستند، یک منبع غذایی فوق العاده است ضمن این که بنا به اعلام کارشناسان کلینیک مایو منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت می شود و سطح قند خون را کنترل می کند.

مواد غذایی مفید برای جلوگیری از التهاب:

زردچوبه: یک ایبوپروفن طبیعی است و کورکومین موجود در آن منجر به مهار آنزیم های التهابی و کاهش درد مفاصل و تورم ناشی از آن می شود.

هویج: حاوی ویتامین آ و بتاکاروتن است که مبارز التهاب قوی به شمار می رود. این سبزی همچنین حاوی بتا کریپتوگزانتین است که منجر به دفع کردن شرایط مربوط به التهاب مانند آرتریت می شود.

سبزیجات تیره رنگ: کلم بروکلی و اسفناج و دیگر سبزیجات تیره رنگ به شما برای کاهش دردهای ناشی از التهاب کمک می کند. این سبزیجات حاوی سولفوران است که منجر به مهار آنزیم های مربوط به تخریب مفاصل و التهاب می شود.

مواد غذایی موثر در کنترل فشار خون:

چغندر: سرشار از نیترات است؛ یک ماده شیمیایی طبیعی که باعث کاهش فشار خون و محافظت از قلب می شود.

سیب زمینی شیرین: سرشار از پتاسیم است و اثرات سدیم در افزایش فشار خون را خنثی می کند. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که منجر به ایجاد ثبات در سطح قند خون و جلوگیری از مقاومت به انسولین می شود.

شکلات تیره: سرشار از فلاونوئیدها است که منجر به کاهش سطح فشار خون می شود.

نان گندم کامل: خوردن سه وعده غلات سبوس دار در روز منجر به کاهش سطح فشار خون سیستولیک می شود. نان کامل نیز از جمله این غلات است.


کرمهای ضدآفتاب، متهم کمبود ویتامین D در کشور جدید

یکشنبه 94/11/25 6:41 عصر| | نظر

کرم‌های ضدآفتاب، متهم کمبود ویتامین D در کشور  جدید

 

نتایج مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد که ویتامین D‌ در صورتی که به میزان مشخصی مصرف شود می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند و زمانی که مصرف آن از این مقدار بیشتر و یا کمتر شود، برعکس عمل کرده و زمینه ساز بروز سرطان خواهد شد.

 

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا،دکتر نیاز محمدزاده، استادیار دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مصرف ریزمغذی‌ها در ایران و سایر کشورها، گفت: این که آیا واقعا کمبود ویتامین‌ها در کشور شایع است یا خیر، نیاز به انداره‌گیری میزان ویتامین‌ها قبل و بعد از مکمل یاری در خون دارد.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده، کمبود ویتامین D‌ را یکی از دلایل بروز سرطان دانست و اظهار کرد: کمبود ویتامین D تکثیر سلول‌ها را افزایش و تمایز سلولی و آپوپتوز (مرگ سلولی) را کاهش می‌دهد و این امر زمینه بروز سرطان را فراهم می‌کند.

این محقق با اشاره به کمبود ویتامین D‌ در برخی از کشورها، خاطرنشان کرد: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D‌ تنها در میان افرادی شیوع دارد که کمتر در معرض آفتاب قرار دارند.

محمدزاده با تاکید بر این که در مطالعات انجام شده اثبات شده که کمبود ویتامین D‌ در کشور ناشی از حجاب نیست، اظهار داشت: ویتامین D مورد نیاز هر فردی که روزانه 10 تا 15 دقیقه در معرض نور خورشید قرار گیرد تامین می‌شود و کمبود این ویتامین در کشور به دلیل استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مواد آرایشی است.

مجری طرح با بیان این که ویتامین D موجب کاهش بروز سرطان می‌شود، اضافه کرد: این امر این گونه نیست که هرچه ویتامین D افزایش یابد زمینه بروز سرطان کاهش می‌یابد؛ بلکه ارتباط میان میزان ویتامین D با بروز سرطان یک ارتباط «U‌» شکل است به این معنی که ویتامین D‌ تا حدی می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند و زمانی که از سطح مشخصی بیشتر و یا کمتر شود، برعکس عمل کرده و زمینه ساز بروز سرطان خواهد شد.

استادیار دانشگاه علوم پرشکی تهران خاطرنشان کرد: متخصصانی که در زمینه درمان و پیشگیری از سرطان فعال هستند بهتر است به میزان ویتامین‎های D‌ و E و سایر ریز مغذی‌ها در خون توجه داشته باشند؛ چرا که مقدار زیاد این ویتامین‌ها هم احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

وی همچنین به بیان اثرات میزان کلسیم در بروز سرطان پرداخت و گفت: میزان کلسیم در خون بسیار دقیق تنظیم شده است ولی زمانی که دز بالای ویتامین D‌ برای فرد تجویز می‌شود،‌ کلسیم در خون افزایش می‌یابد که این امر نیز منجر به بروز سرطان به ویژه سرطان پروستات خواهد شد.

 


 Twitter  Google+  Line  WhatsApp
کلید ?واژه‌های مطلب:
ویتامین D
|
بروز سرطان
|

عوارض آدامس برای دهان و دندان جدید

یکشنبه 94/11/25 6:40 عصر| | نظر

عوارض آدامس برای دهان و دندان  جدید

یک دندانپزشک گفت: آدامس برای سلامتی دهان و دندان مضر بوده و هیچ مزیتی برای دندان‌ها ندارد.
 
دکتر محمدهادی شفق، اظهار کرد: کسانی‌که مداوم اقدام به جویدن آدامس می‌کنند سلامتی دهان و دندان‌های خود را به خطر می‌اندازند.
 
وی تصریح کرد: افرادی که به صورت مستمر آدامس می‌جوند، ممکن است دچار بیماری‌های مفصل فک شوند. همچنین گلوکز و ساکاروز موجود در آدامس‌ها موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 
شفق افزود: امروزه آدامس‌ها دارای طعم‌ها و اسانس‌های مختلفی هستند که برای سلامت دهان مضر است و گاهی موجب ایجاد حساسیت بر روی گونه، زبان و لثه‌ها می‌شود. در بازار آدامس‌هایی با عنوان آدامس‌های بدون قند به فروش می‌رسد، اما در واقع تشخیص آنکه به طور حتم بدون قند است یا نه کار دشواری است.
 
این دندانپزشک تاکید کرد: تفاوتی میان مارک آدامس‌های خارجی و ایرانی وجود ندارد و همگی آنها برای سلامت دهان و دندان‌ها مضر هستند و آنچه درباره فواید آدامس برای دندان شنیده می‌شود، چیزی جز تبلیغات نیست.
 
وی افزود: همانطورکه در موارد فوق یاد شد، عوارض مخرب جویدن آدامس برای کسانی است که به طور مستمر اقدام به اینکار می‌کنند و فرد تنها با یک یا دو بار جویدن، دچار عوارض پوسیدگی دندان نخواهید شد.
 
شفق گفت: در برخی موارد گفته شده که جویدن روزی یک ساعت آدامس موجب ترشح بزاق و جلوگیری از بوی بد دهان می‌شود، اما این موضوع از نظر علمی اثبات نشده است.


بیماری مخصوص ساکنان مناطق آلوده جدید

یکشنبه 94/11/25 6:40 عصر| | نظر

بیماری مخصوص ساکنان مناطق آلوده  جدید

 

 یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه افراد ساکن در مناطق آلوده کمبود ویتامین D دارند، از تشدید ابتلا به پوکی استخوان شهروندان بر اثر آلودگی هوا خبر داد.

 

به گزارش قدس آنلاین،شیرین حسنی رنجبر (فوق تخصص غدد و متابولیسم) در گفت‌و‌گو باایلنا اظهار کرد: عوامل متعددی از جمله بالا رفتن سن، کمبود ویتامین D، مصرف سیگار، ‌اختلالات هورمونی، بیماری‌های گوارشی و التهابی و همین طور مصرف برخی دارو‌ها مثل کورتون به تنهایی یا در ترکیب با هم در ایجاد بیماری پوکی استخوان یا استئوپروز نقش دارند. در این بیماری به دلیل کاهش شدید تراکم استخوان‌ها، احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش پیدا می‌کند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص نقش آلودگی هوا در ایجاد استئوپروز گفت: آلودگی هوا با ایجاد اختلال در تابش اشعه خورشید و ایجاد مانع در جذب ویتامین D می‌تواند؛ احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

وی ادامه داد: همچنین تغییر فاکتور التهابی و نیز نقش احتمالی سرب در استخوان و در پی آن احتمال ایجاد اختلالات هورمونی نیز در از بین بردن سلامت استخوان‌ها تاثیر دارند.

حسنی رنجبر با اشاره به مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف در خصوص ارتباط بین مصرف سیگار، آلودگی هوا و کمبود ویتامین D و کاهش تراکم استخوان گفت: در ایران نیز قبلا مطالعاتی انجام شده بود که ارتباط بین کمبود ویتامین D و آلودگی هوا در مناطق مختلف تهران را بررسی می‌کرد و نتایج نشان می‌داد؛ کمبود ویتامین D در مردان ساکن در مناطق آالوده 86 درصد بود، در حالی که در مناطق پاک این کمبود به حدود 61 درصد می‌رسید و به لحاظ آماری این به آن معناست که در مناطق آلوده افراد بیشتر دچار کمبود ویتامین D هستند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: در خصوص بیماری استئوپروز، چند مطالعه جدید وجود دارد که نشان می‌دهد؛ ارتباط بین آلودگی هوا و غلظت مونوکسید کربن و نیتریک اکسید موجود در هوا با وجود بیماری استئو پروز در مردان و زنان ارتباط وجود دارد.

وی با بیان اینکه عوامل دیگر مثل رژیم‌های غذایی، دارو‌ها، ورزش و بیماری‌ها در بروز بیماری استئوپروز دخیل است، گفت: اما مطالعات در تایوان و مکزیک، نشان داده است که استئوپروز در مناطق آلوده بیشتر است. گرچه این مطالعات بین آلودگی هوا و بیماری استئو پروز زیاد نیست، ولی به هر حال این مطالعات جدید این ارتباط را نشان داده است.

حسنی رنجبر افزود: ارتباط بین بیماری استئوپروز و شکستگی یک مسئله مشخص است، ولی در مورد اینکه بین آلودگی هوا و افزایش شکستگی ارتباطی وجود داشته باشد؛ هنوز مطالعه‌ای وجود ندارد.

وی با تاکید بر لزوم انجام مطالعه‌ای در خصوص ارتباط بین استئوپروز و آلودگی در شهرهای ایران گفت: با در نظر گرفتن اینکه نقش تاثیرگذار آلودگی هوا در کمبود ویتامین D کاملا مشخص است؛ جایگزینی کلسیم و ویتامین D کافی در افرادی که در معرض آلودگی شدید و پوکی استخوان قرار دارند؛ قویا توصیه می‌شود.

 


 Twitter  Google+  Line  WhatsApp
کلید ?واژه‌های مطلب:
ساکنان مناطق آلوده
|
ویتامین D

16 تقلب برای لاغری جدید

یکشنبه 94/11/25 6:39 عصر| | نظر

16 تقلب برای لاغری  جدید

شکستن قوانین نیز می تواند روش خوبی در کاهش وزن باشد. برای اینکه راه تقلب در کاهش وزن را به شما نشان دهیم، مجموعه ای از قوانین کاهش وزن را گرد آورده ایم.
 
شکستن این قوانین کاهش وزن حقیقتاً به نفع شما است. چیزی نیست که به آن افتخار کنم، اما وقتی دبیرستان می رفتم گاهی در امتحانات از روی دست همکلاسی هایم تقلب می کردم. البته بیشتر اوقات این اتفاق هنگام امتحان ریاضی می افتاد. من از ریاضی متنفرم .اما بر خلاف چشمهایم که موقع امتحان همه جا می چرخید، چیز خوبی از آب درآمدم. حالا یک بزرگسال سالم شاغل هستم و هرگز دستگیر نشده ام.

خوب به اندازه کافی بانمکی کردم. شکستن قوانین نیز می تواند روش خوبی در کاهش وزن باشد. برای اینکه راه تقلب در لاغر شدن را به شما نشان دهیم، مجموعه ای از قوانین کاهش وزن را گرد آورده ایم که، خواهش می کنیم از آنها پیروی نکنید و به جای آن راهکارهایی را به شما یاد می دهیم تا به طرز موثر تری چربی های اضافی را از دست بدهید.
  
فقط ورزشهایی که موجب افزایش ضربان قلب می شوند، انجام دهید

 
البته وزش شدید و شرکت در کلاسهای اسپینینگ (دوچرخه ثابت ) باعث افزایش ضربان قلب شما شده و کالری بیشتری در مقایسه با انجام حرکات یوگا می سوزاند، اما باید مطلبی که از نظر علمی اثبات شده درباره ورزشی که سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را کاهش می دهد، بگویم. چرا حفظ آرامش اینقدر مهم است؟ طبق یک مطالعه درباره نوسان میزان هورمونها و تاثیر آن بر رفتار افراد (Psychoneuroendocrinology)  مشخص شده، هرچه میزان کورتیزول بیشتری در بدن شما ترشح شود، شما گرسنه تر و چاق تر خواهید شد.
 
حرف آخر، برای اینکه تن سالمی داشته باشید، شما نیازدارید، فعالیت داشته باشید و به دور از استرس باشید. پس ورزشهای شدید خود را کنار نگذارید، اما حتماً زمانی مثلاً حداقل یک روز در هفته را هم به حرکات آرامبخش مثل یوگا اختصاص دهید. 
 
دسر نخورید

 
اگر فکر می کنید که با نخوردن شیرینی و بستنی لاغر می شوید، کاملاً در اشتباهید. کنار گذاشتن همه شیرینی ها یک ذهنیت قدیمی است، خوردن شیرینی در زمانهای تفریح و موقعیتهای اجمتماعی مکتب فکری عالی است که، به شما اجازه می دهد شیرینی خورده و از خوردن آن لذت ببرید. دان جکسون بلنتر  (Dawn Jackson Blatner) متخصص تغذیه و رژیم درمانی در کتابش با عنوان، رژیم من بهتر از رژیم تو است می گوید، به جای تنها نشستن و شیرینی خوردن از وقت خود استفاده کنید.

سعی کنید به یک کافی شاپ بروید و از شیرینی خود به همراه صرف یک لیوان چای سبز لذت ببرید. اینکار احتمال زیاده روی در خوردن را کم کرده  و به شما کمک می کند به شیرینی خوردن به عنوان یک تفریح نگاه کنید. 
 
از مصرف گلوتن پرهیز کنید

 
ایزابل اسمیت (Isabel Smith) متخصص تغذیه می گوید، عدم مصرف گلوتن (گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار یافت می‌شود) ممکن است مد روز باشد. اما به ندرت کاهش وزن را تضمین می کند. به جای آن سعی در کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده مثل غلات شیرین و بیسکوئیت داشته باشد.

یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات و عاری از غذاهای فرآوری شده به طرز موثرتری به کاهش وزن شما کمک می کند، تا عوض کردن غذاهای گلوتن دار با انواع بدون گلوتن. با این کار مواد مغذی بیشتری هم دریافت می کنید. 
 
باید ورزش شکم انجام دهید تا شکم خوش فرمی داشته باشید

 
انجام دراز و نشست به امید داشتن شکم خوش فرم مثل خواندن جزوه های اشتباه برای یک امتحان است. ممکن است سخت تمرین کنید، اما تلاش شما بی نتیجه است. مربی افراد مشهور و نویسنده کتاب اینو بخور اونو نخور!، مارک لانگووسکی (Mark Langowski ) در طول ده سال گذشته حتی یکبار هم دراز و نشست انجام نداده، ولی شکم شش تکه خوش فرمی دارد. چطور ممکن است؟ او مدتها پیش دریافته که مهمترین نقش در کاهش وزن قابل مشاهده، در قسمت شکم را رژیم غذایی مناسب دارد.  
 
نکته: اگرچه ممکن است ورزش تاثیر زیادی در کاهش وزن نداشته باشد، اما برای داشتن اندام باریک نیاز به رفتن به باشگاه دارید. سعی کنید روزانه 60 دقیقه ورزش متوسط یا 30 دقیقه ورزش سنگین انجام دهید. 
 
تا یک ساعت پس از بیدار شدن صبحانه بخورید

 
برای سالها کارشناسان کاهش وزن عقیده داشتند که، بهترین زمان برای خوردن صبحانه حدودا تا یک ساعت پس از بیدار شدن است. به این دلیل که هرچه شما خوردن صبحانه را به تعویق بیاندازید،  قند خونتان بالاتر خواهد رفت و برای رفع گرسنگی  احتمال اینکه غذای پرکالری و با ارزش غذایی پایین  انتخاب کنید، بیشتر خواهد بود.

اما یک موج جدید از تحقیقات پیشنهاد می کند که، زمان خوردن صبحانه را به تعویق بیندازید. تا دوره طبیعی ناشتا بودن را که در واقع از زمان خواب شما شروع می شود، افزایش دهید. چرا؟ وقتی که شما اولین وعده غذایی خود را دیرتر شروع می کنید، به صورت طبیعی زمان کمتری برای خوردن و نوشیدن در طول روز دارید. و طبق یک مطالعه درباره متابولیسم سلولی، استفاده از این روش ممکن است باعث کاهش وزن شود، حتی اگر در طول روز غذای بیشتری مصرف کنید. برای دستیابی به نتایج بهتر، بایستی بین آخرین وعده غذایی شب گذشته و اولین وعده روز بعد، 12 ساعت فاصله باشد.
 
از مصرف لبنیات پرچرب پرهیز کنید

 
برای چندین دهه مصرف لبنیات کم چرب یا بدون چربی به جای انواع پرچرب آن توصیه شده است، اما گزارشی از مجله طب تغذیه مبحث متقاعد کننده ای درباره انتخاب لبنیات با کالری بالا دارد. پرفسور جسیکا اسمیت (Jessica Smith ) می گوید، وقتی افراد از محصولات لبنی کم چرب استفاده می کنند، میزان مصرف کربوهیدرات را افزایش می دهند که، ممکن است منجر به افزایش وزن شود.برای اینکه در زندگی لاغر بمانید، به جای استفاده از لبنیات کم چرب از انواع 2% چربی آن استفاده کنید و مصرف ماست پرچرب را با انواع کم کالری آن جایگزین کنید. 
 
زیاد خود را وزن نکنید

 
بیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه به مراجعین خود توصیه می کنندکه، بیشتر از یک تا دو بار در هفته خود را وزن نکنند. چک کردن بیش از حد وزن تبدیل به یک شکنجه روزانه خواهد شد، کمتر خود را وزن کنید و احتمالاً وزنتان هم کمترخواهد شد. این به نظر منطقی می رسد. اما یافته های دانشگاه کورنل (Cornell University) در سال 2015 نشان می دهند که، دوری از ترازو ممکن است بهترین رویکرد در کاهش وزن نباشد.

طبق نظر دیوید لویتسکی (David Levitsky) سرپرست نویسندگان این مقاله افرادی که روزانه خود را وزن می کنند و نتایج را ثبت می کنند به احتمال بیشتری وزن کم می کنند، به نسبت افرادیکه کمتر خود را وزن می کنند. این روش شما را مجبور می کند  نسبت به ارتباط بین خوردن و وزنتان هوشیار باشید. قبلاً تصور می شد که نباید خودتان را روزانه وزن کنید، اما این درست برعکس است. ما تصور می کنیم وزن کردن یک مکانیسم آماده کنند است که، شما را نسبت به غذا هوشیار کرده و شمارا قادر می سازد تا غذاهایی انتخاب کنید که مناسب وزنتان است.
  
مصرف کربوهیدراتها را کاهش دهید

 
برخلاف آنچه تا به حال شنیده اید، لازم نیست غذاهای کم کربوهیدارات مصرف کنید تا وزنتان کاهش یابد. کربوهیداراتهای پیچیده مثل حبوبات، سیب، کینوآ یا خاویار گیاهی( نوعی گیاه خوراکی که شبیه غلات است ولی از خانواده اسفناج می باشد، برای افراد دیابتی و کسانی که به پروتئین گندم حساسیت دارند، مناسب است) دشمن شما نیستند، بلکه کربوهیدارتهای ساده و تصفیه شده هستند که باید مراقبشان باشید.

کربوهیدراتهای تصفیه شده به سرعت هضم شده و سطح قند خون را بالا می برد و سبب افزایش احساس گرسنگی می شود، در حالیکه کربوهیدراتهای پیچیده فیبردار به کندی هضم شده سطح قند خون را ثابت نگه می دارند و به کاهش وزن کمک می کنند.  
  
میان وعده مصرف نکنید

 
برخی رژیمها سیاست سفت و سختی در خصوص نخوردن میان وعده دارند که، اگر صادقانه بگویم دیوانگی محض است!. ریزه خواری در طول روز میزان قند خون را کنترل می کند. وقتی میان وعده مصرف نمی کنید، گرسنه می شوید و غذاهایی انتخاب می کنید که اگر گرسنه نبودید، آنها را انتخاب نمی کردید و همین مانع کاهش وزن شما خواهد شد.

برای انتخاب میان وعده ها به دنبال خوراکیهای سرشار از فیبر، پروتئین یا چربی های سالم باشید. این مواد مغذی همگی به هضم آهسته غذا کمک می کنند و ما را سیر نگه می دارند. مغزها (گردو ، بادام، فندق) سبزیجاب با هوموس ( نوعی پیش خوراک مدیترانه ای که از پوره نخود، روغن زیتون و ارده  تهیه می شود) یا یک تکه میوه با کره مغزها ( کره بادام زمینی یا پسته ) مطلوب من هستند. 
 
کالری مصرفی خود را محاسبه کنید
 

در دوره ای زندگی می کنیم که، به آسانی می توانیم با استفاده از برنامه های موجود محاسبه کنیم که یک تکه نان چند کالری دارد. اما برخلاف سادگی این کار، ثبت هر چیزی که در دهان می گذارید برای همه افراد واقع بینانه نیست، و این امر کاملاً قابل قبول است. اگر شما هم از این دسته افراد هستید. به جای آن که مرتبا محاسبه کنید، به حجم غذای داخل بشقابتان توجه کنید. من به هیچ یک  از مراجعینم محاسبه میزان کالری غذایی را پیشنهاد نمی کنم. به جای آن می گویم که 50% از حجم بشقابشان در هر وعده باید از سبزیجات غیر نشاسته ای مثل کلم، بروکلی و هویچ باشد.

با این روش مطمئن می شویم که، میزان مناسبی از فیبر دریافت کرده اند که موجب سیری می شود و وزن آنها را ثابت نگه می دارد. تحقیقات هم این ادعا را تایید می کند. یک مطالعه در دانشگاه یانگ Brigham Young) University College ) نشان داده که زنانی که فیبر بیشتری مصرف می کنند، به میزان قابل توجهی کمتر در معرض خطر افزایش وزن هستند، نسبت به زنانی که این ماده غذایی را کمتر مصرف می کنند و احتمالا، به همین دلیل میزان کالری دریافتی روزانه آنها نیز کمتر است.
  
همه غذاها را در حد تعادل مصرف کنید

 
تقریبا، همه افراد این توصیه را شنیده اند که مصرف هرچیز و همه چیز تا زمانی که تعادل رعایت شود، بلامانع است. شکلات هم ؟ حتما. ولی فقط یک تکه کوچک! چیپس؟ آنهم مورد تایید است تا زمانیکه از یک مشت کوچک بیشتر استفاده نشود. اما یک مطالعه در سال 2015 روی 6814 نفر افسانه تعادل را برهم ریخت.

با این نتیجه گیری که امتحان کردن رژیمهای مختلف، در مقایسه با افرادیکه اصلاً رژیمی ندارند، منجر به افزایش وزن و چاقی شکم در بیشتر موارد می شود.

کیسی جورک (Cassie Bjork) متخصص تغذیه توضیح می دهد، اگرچه به نظر وحشتناک می رسد که غذاهایی را که دوست دارید، باید کاملاً کنار بگذارید.خوردن همه چیز در حد تعادل تقریباً کاری غیر ممکن است. خصوصاً غذاهایی که مواد اعتیاد آور مثل شکر دارند. به احتمال زیاد بارها وبارها به سراغ آنها می روید و بیشتر و بیشتر می خورید که باعث کندی روند کاهش وزن شما خواهد شد. به همین دلیل بهتر است که غذاهایی را که موجب افزایش میل شما می شود و دلتان می خواهد بیشتر از آنها بخورید را کاملاً حذف کنید.
  
از مصرف زرده تخم مرغ پرهیز کنید

 
زرده بخوریم یا نخوریم؟ این سوالی قدیمی است! در مورد تخم مرغ خبرهای مبهمی به ما رسیده است. خوش به حال دوستداران املت، کمیته تعیین کننده راهنمای رژیم های غذایی در سال 2015 تکلیف را روشن کردند، وقتی آنها دریافتند که  بواسطه مطالعات متعدد اثبات شده که مصرف لبنیات کم چرب تاثیرناچیزی در کاهش میزان کلسترول خون افراد دارد و توصیه خود را در این زمینه اصلاح کردند. پس دلیلی وجود ندارد که برای زرده هم همین کار را نکنند. زرده دارای ماده ای است به نام کولین که با چربی مبارزه می کند، پس انتخاب یک تخم مرغ کامل می تواند به لاغر شدن شما کمک کنید.
  
فقط آب بنوشید

 
حالاکه آبمیوه را کنار گذاشته اید، آبرسان شماره 1 شما آب است، و خیلی هم عالی است! اما اگر فکر می کنید آب معدنی تنها نوشیدنی دوستدار کاهش وزن است، کاملاً در اشتباهید. در حقیقیت قهوه و چای تلخ هر دو کالری ناچیزی دارند که، می تواند کاهش وزن شما را تسریع کند و همینطور باید  از محتوای کافئین آن که از بین برنده اشتها است،سپاسگزار بود.اما از تمام نوشیدنیهایی که در کافی شاپها می توانید انتخاب کنید،قطعاً چای سبز جایگاه ویژه ای دارد.این نوشیدنی آسیایی حاوی ماده ای به نام کاتچین (catechins) است.یک نوع آنتی اکسیدان که نشان داده شده، در کاهش چربی شکم موثر است. پس ادامه بدهید و از فنجان دوم هم لذت ببرید.
  
ورزشهای هوازی الزامی است

 
اگر می خواهید چربی بسوزانید و وزن کم کنید، ساعتها ماندن روی تردمیل بهترین شانس شمانیست. شما برای سوزاندن چربی به ماهیچه نیاز دارید . چندین ساعت ماندن روی ترد میل یا دوچرخه ثابت، اشتهای شما را زیاد می کند و باعث سوزاندن توده ماهیچه شما می شود که، به مرور زمان متابولیسم را کاهش داده و کاهش وزن را مشکل تر می کند. پس به جای آن چه کار باید کرد؟

لانگوفسکی می گوید، 2 تا 3 بار درهفته به مدت 20 تا 30 دقیقه تمرینات هوازی انجام دهید و بقیه روزهای هفته روی تمرینهای قدرتی تمرکز کنید.
  
رژیم غذایی متنوع داشته باشید
 

خوردن چیزهای مختلف در طول روز به شما این اطمینان را می دهند که رنج وسیعی از مواد مغذی را مصرف می کنید، اما همچنین ممکن است تلاشهای شما برای داشتن شکمی صاف را بی اثر کنند. انتخاب، دشمن کاهش وزن است. اگر انتخابهای متعددی در اختیار داشته باشید، احتمال اینکه تحت تاثیر قرار بگیرد و طبق عادت راحت ترین و ناسالم ترین غذا را انتخاب کنید زیاد است.

به جای این، چند غذای سالم که به نظرتان خوشمزه است را انتخاب کنید و در طول هفته همانها را تکرار کنید. هفته بعد چند غذای جدید انتخاب و آن غذا ها را تکرار کنید. این کار خوردن را آسانتر می کند، زیرا برنامه ریزی، خرید و آشپزی را ساده تر می کند. یکنواختی کسل کننده است، اما خوشمزه است!.
  
از چربی بترسید

 
در دهه نود طرفداران غذاهای سالم چربی را به عنوان دشمن اصلی سایز دور کمر خود می دانستند. باور رایج در آن زمان این بود که چربی شما را چاق می کند. اما ما از دورانی که شیرینهای کم چرب غذای سالم به حساب می آمده اند راه درازی طی کرده ایم . در واقع امروزه کارشناسان تغذیه نمی توانند از توصیه این ماده غذایی دست بردارند.

چربی بخورید!. چربی برای سلامت مغز و پوست فوق العاده است. ضد التهاب است و باعث سیری می شود و کاهش وزن را تسریع می کند. خوراکی هایی مثل مغزها ( بادام، گردو، فندق)، کره مغزها، دانه ها، آووکادو، روغنهای سالم و ماهی های چرب واقعاً مطلوب هستند، چرا که کمتر احساس گرسنگی می کنید و با مصرف آنها کالری کمتری دریافت می کنید. حتماً از آنها در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.  


از چربی بترسید
 
در دهه نود طرفداران غذاهای سالم چربی را به عنوان دشمن اصلی سایز دور کمر خود می دانستند. باور رایج در آن زمان این بود که چربی شما را چاق می کند. اما ما از دورانی که شیرینهای کم چرب غذای سالم به حساب می آمده اند راه درازی طی کرده ایم . در واقع امروزه کارشناسان تغذیه نمی توانند از توصیه این ماده غذایی دست بردارند.

چربی بخورید!. چربی برای سلامت مغز و پوست فوق العاده است. ضد التهاب است و باعث سیری می شود و کاهش وزن را تسریع می کند. خوراکی هایی مثل مغزها ( بادام، گردو، فندق)، کره مغزها، دانه ها، آووکادو، روغنهای سالم و ماهی های چرب واقعاً مطلوب هستند، چرا که کمتر احساس گرسنگی می کنید و با مصرف آنها کالری کمتری دریافت می کنید. حتماً از آنها در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.  
  


بهبود وضعیت پوست با این مواد غذایی جدید

یکشنبه 94/11/25 6:37 عصر| | نظر

بهبود وضعیت پوست با این مواد غذایی  جدید

زندگی > تغذیه - همشهری آنلاین:
در این مطلب قصد داریم چند ماده‌ی غذایی مفید را معرفی کنیم که پوست را زیباتر و سالم‌تر می‌کنند. اگر نمی‌توانید هر روز از این مواد غذایی استفاده کنید سعی کنید تا هر چند روز یک بار این‌ها را در برنامه‌ غذایی‌تان بگنجانید.

اکثر ما دچار مشکلاتی مانند آکنه، جوش، کک و مک یا دیگر بیماری‌هایی پوستی هستیم که به دلیل قابل رؤیت بودن آزاردهنده هستند. پوست یک ارگان وسیع است و سلامت آن در گام اول باید درونی باشد. یعنی اینکه اگر سلول‌های پوست از درون تغذیه نشوند و سالم نباشد هر چه تلاش کنید تا با استفاده از کرم‌های مختلف وضعیت آن را بهبود ببخشید چندان موفق نخواهید بود.  یادتان باشد که از مصرف فست فودها، زیاده روی در مصرف قند، چربی و کربوهیدرات‌های تصفیه شده خودداری کنید.

 • هویج

هویج نه تنها برای چشم‌ها مفید است بلکه تأثیر زیادی در زیبایی و سلامت پوست نیز دارد. این سبزی نارنجی پوش سرشار از ویتامین A است و از ترشحات زیاد سلول‌های سطح خارجی پوست جلوگیری می‌کند. علاوه بر این ویتامین A موجود در هویج به کاهش پیشرفت سلول‌های سرطانی پوست کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم هر روز چند تکه هویج به عنوان میان وعده و یا در سالاد میل کنید.

 • کرفس

توصیه می‌کنیم در این روزهای مانده به عید هر روز کرفس میل کنید تا وضعیت پوستتان بهتر شود. این سبزی حاوی ویتامین K است که باعث بهبود جریان خون شده و به کاهش فشارخون بالا کمک می‌کند. کرفس همچنین باعث کاهش میزان استرس می‌شود. باید بدانید که استرس دمار از روزگار پوست در می‌آورد و آن را در معرض پیری زودرس قرار می‌دهد. علاوه بر این استرس باعث بروز دردهای میگرنی و حتی در موارد شدید آن بروز برخی سرطان‌ها می‌شود.

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که کرفس همچنین منبع طبیعی سدیم، پتاسیم و آب است و مانع از دهیدراته شدن بدن (بی آبی بدن) می‌شود؟ همین خاصیت کرفس نیز برای آب رسانی و رطوبت بخشی پوست فوق‌العاده است. حتماً می‌دانید که پوست‌های خشک بیشتر در معرض چین و چروک و آسیب قرار می‌گیرند. خوشبختانه کرفس کالری ندارد و می‌توانید با خیال راحت از آن برای بهبود وضعیت پوستتان استفاده کنید.

 • دانه‌ها

تخم شربتی، شاهدانه، تخمه‌ی آفتابگردان، تخمه‌ی کدو و تخم کتان برای داشتن پوستی زیبا و سالم فوق العاده‌اند. تخمه ی کدو و تخمه‌ی آفتابگردان سرشار از سلنیوم؛ ویتامین A، منیزیم و پروتئین‌ها هستند. سلنیوم و پروتئین مانع از بروز چین و چروک می‌شود و ویتامین E پوست را بهتر آبرسانی و مرطوب می‌کند. منیزیم موجود در این دانه‌ها نیز میزان استرستان را کاهش می‌دهد. اسیدهای چرب امگا 3 که در تخم کتان، تخم شربتی و شاهدانه وجود دارند نیز برای مقابله با آکنه و چین و چروک فوق العاده عمل می‌کنند. این دانه ها همچنین سرشار از پروتئین نیز هستند.

 

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که برای مصرف بیشتر این دانه‌ها می توانید آن ها را روی سالادهایتان بپاشید؟ همچنین می‌توانید از این دانه‌ها در ماست یا اسموتی‌ها نیز استفاده کنید.

 • اسفناج

اسفناج یک ماده‌ی غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی است که حتماً باید در برنامه‌ی غذایی شما گنجانده شود. این سبزی پرخاصیت منبع آهن، اسیدفولیک، کلروفیل، ویتامین E، منیزیم، ویتامین A، فیبرها، پروتئین‌های گیاهی و ویتامین C می‌باشد. ویتامین‌های C و E نیز به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی برای سلامت پوست لازم و ضروری هستند.

 • آیا می‌دانید؟

آیا می دانید که اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که با هر نوع مشکل پوستی مقابله می‌کنند؟ حتماً این ماده‌ی غذایی را به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کرده و تأثیر آن را روی پوست مشاهده کنید.

 • 8 ماده غذایی برای بهبود پوست تا عید
 • چای سبز

برای داشتن پوستی زیبا و سالم هر روز چای سبز نوش جان کنید. این چای منبع آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدآمینه «ال-تئانین» است که به آرامش بدن کمک می‌کند. چای سبز همچنین برای مقابله با استرس نیز مؤثر عمل می‌کند. توصیه می‌کنیم روزانه 3 فنجان از این چای را میل کنید.

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که چای سبز کاتچین آزاد می‌کند و این ترکیب نوعی آنتی اکسیدان ضدسرطان است؟ کاتچین همچنین حاوی خواص ضدالتهابی است. این چای برای کاهش خطر پرفشاری خون نیز مؤثر است.

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع چربی‌های اشباع شده است. این روغن همچنین حاوی اسیدلوریک است که خاصیت ضدباکتریایی و ضدویروسی قوی دارد و به این ترتیب با ویروس‌ها، عفونت‌ها، التهاب و آکنه مقابله می‌کند. روغن نارگیل یکی از منابع اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E نیز هست که پوست را مرطوب، نرم و بدون چین و چروک نگه می‌دارند. روغن نارگیل همچنین برای تیروئید مفید بوده و به کاهش وزن کمک می‌کند.

روغن نارگیل

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که می‌توان از روغن نارگیل مانند کرم بدن استفاده کرد؟ می‌توانید روزانه یک قاشق غذاخوری از این روغن را به پوست بدن زده و پوست نرم و صافی داشته باشید.

 • ماهی آزاد

ماهی آزاد یکی از منابع غذایی مفید برای مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی محسوب می‌شود. این ماهی همچنین تأمین کننده‌ی نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین D نیز محسوب می‌شود. حتماً می‌دانید که ویتامین D برای مراقبت از سلامت قلب، استخوان‌ها، روده و مغز لازم است. ماهی آزاد همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای مقابله با التهاب، چین و چروک و آکنه مؤثر عمل می‌کنند. میزان بالای امگا 3 موجود در این ماده‌ی غذایی باعث مرطوب کردن پوست از درون می‌شود. علاوه بر این مصرف ماهی آزاد پوست سر را نیز مرطوب کرده و موها را قوی و سالم می‌کند.

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که ماهی آزاد از بروز سرطان کولون، استرس، افسردگی، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های استخوانی پیشگیری می‌کند؟ توصیه می‌کنیم هر هفته دو مرتبه از این ماهی‌ها استفاده کنید.

 • فلفل دلمه‌ای قرمز

فلفل دلمه‌ای قرمز خوشمزه و پرخاصیت است. مصرف خام و یا پخته‌ی آن سلامت و زیبایی را به پوست هدیه می‌دهد. این سبزی خوشرنگ همچنین حاوی میزان قابل توجهی فیبرهای غذایی و ویتامین B6 است. میزان بالای کاروتنوئیدهای موجود در آن به پیشگیری از بروز چین و چروک و بهبود جریان خون در پوست کمک می‌کند. در نتیجه جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسید. همین کاراتنوئیدها یکی از بهترین درمان‌های مقابله کننده با آکنه‌ها محسوب می‌شوند. فلفل دلمه‌ای قرمز یک ماده‌ی غذایی کم کالری است. یک عدد از این فلفل حاوی حدود 30 کالری است. می‌توانید از این سبزی به عنوان میان وعده نیز استفاده کنید. فیبرهای موجود در فلفل دلمه‌ای قرمز باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدت می‌شود و وضعیت پوست را بهبود می‌بخشد.

 • آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که یک عدد فلفل دلمه‌ای قرمز 100 درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین C را برطرف می‌کند؟ پس، از همین امروز این سبزی پرخاصیت را وارد برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان بکنید.

منبع: تبیان

 LinkedIn  Google+  Line WhatsApp Instapaper Pocket Email

 

در همین زمینه:
 • عوارض پُرخوابی و کم‌خوابی بر پوست
 • خشکی مزاج پاییز عامل بروز بیماری‌های پوستی
 • تاثیر کرم ضدآفتاب بر صافی پوست
 • تأثیر میوه بر سلامت پوست و بدن
 • مراقبت از پوست در زمستان و مواقع آلودگی هوا
 • پوست‌های چرب مستعد ایجاد آکنه هستند
 • خوردن هویج شما را جذاب‌تر می‌کند
 • برای پوست‌ خود صابون مناسب بخرید

   1   2      >

آرشیوها